„Vracíme zpět odvětví, které jsme opustili. Vrátíme horníky zpět do práce,“ uvedl Donald Trump. Chce nyní zastavit propad v počtu pracovníků v tomto sektoru. Za posledních deset let se totiž počet aktivních amerických horníků snížil ze 70 na 40 tisíc, informovala agentura Reuters.
Slíbená podpora uhlí do budoucna je dalším opatřením, které se odklání od ekologických a energetických iniciativ předchozích administrativ. Trump během několika týdnů ve funkci mimo jiné vyvázal Spojené státy i z klimatické Pařížské dohody.
Pro americký plyn jsou evropské emisní normy těsné. Trump to však řešit nebude![]() |
Prezident se svým uhelným krokem mimo jiné snaží reagovat na zvýšenou poptávku po elektrické energii. Ta je zapříčiněna mimo jiné obrovským boomem v oblasti kryptoměn, datových center umělé inteligence či elektromobilů. Jde totiž o obrovsky energeticky náročné oblasti.
Ve stejnou chvíli se ale z uhlí v rámci USA vyrábí méně než 20 procent elektrické energie. Ještě v roce 2000 to přitom byla více než polovina. Agentura Reuters píše, že hlavním důvodem jsou levnější alternativy. Spotřeba uhlí se nejprve snížila zejména kvůli zemnímu plynu a v poslední době se k tomu přidávají i solární a větrné zdroje.
Trump hrozí ocelářům v Evropě cly, Brusel stále řeší spíše dekarbonizaci![]() |
Americký prezident rovněž nařídil ministrovi energetiky Chrisu Wrightovi, aby určil, za je možné na uhlí při výrobě oceli nahlížet jako na takzvaný kritický materiál. Trump rovněž vyzval amerického ministra spravedlnosti, aby identifikoval možné právní předpisy, které by do budoucna ohrožovaly rozvoj uhelných projektů. Po ministrovi spravedlnosti americký prezident rovněž chce, aby bojoval proti státům v USA, které připravují americké horníky o práci.
Po úterním podepsání exekutivních příkazů výrazně posílily akcie společností Peabody a Core Natural Resources, které se na těžbu uhlí v USA specializují. Akcie vystřelily až o 9 procent.
Dlouhodobá americká podpora uhlí není jistá
Není ale jistá, jestli poptávka po uhlí v USA skutečně vznikne. Ve stejnou chvíli jsou totiž k dispozici levnější komodity. Rovněž není jisté, jaká bude podpora uhelného sektoru v době po Trumpovi. Proti uhlí v minulosti bojovala kupříkladu administrativa předchozího demokratického prezidenta Bidena.
ZAHRANIČNÍ GLOSÁŘ: Jakou zemi by měl Trump ještě připojit? Hlasujte v anketě![]() |
V souvislosti s uhlím řada odborníků dlouhodobě upozorňuje na souvislost s klimatickými změnami. Při jeho spalování dochází k uvolňování skleníkových plynů. Experti opakovaně poukazují i na negativní dopady pro lidské zdraví. „Uhelné elektrárny jsou staré, špinavé, nespolehlivé a nekonkurenceschopné,“ uzavírá Kit Kennedy z rady pro ochranu přírodních zdrojů pro agenturu Reuters.
Také hledáte zaměstnance? Inzerujte levně a s vysokým zásahem na portálu s 20 letou tradicí jobDNES.cz |