Pokud dojde na pracovišti k úrazu, obvyklý postup je takový, že zaměstnavatel předá poškozenému formuláře pojišťovny, aby si je nechal vyplnit ošetřujícím lékařem. Vyplněné formuláře spolu s příslušnou zdravotnickou dokumentací poté zaměstnavatel zašle pojišťovně, která provede vlastní šetření a vyplatí odškodnění.
Ale pozor, v některých případech může pojišťovna výpočet lékaře krátit nebo dokonce plnění zcela odmítnout. Do podobné situace se dostal pan Mirek: „Můj lékař mi nesprávně spočítal body za odškodnění po pracovním úrazu, mám tak dostat jen almužnu. Můžu s tím teď něco udělat, abych získal správnou výši odškodnění?“ Jak takovou situaci řešit, jak postupovat a na co si dát pozor, vysvětluje advokát Zbyněk Drobiš.
Zbyněk DrobišSpecializuje se na odškodnění obětí dopravních nehod a pracovních úrazů. Založil AK Drobiš & Novotný, advokáti s. r. o., kde společně s desetičlenným týmem zastupuje poškozené a pozůstalé. Je zakladatelem projektu Právník Pracovní úraz. Vydává řadu článků a veřejně dostupných informací pro poškozené. |
Pokud lékař nesprávně stanovil bodové ohodnocení za pracovní úraz u bolestného anebo ztížení společenského uplatnění, nemusí to znamenat konec vymáhání odškodnění. Existují způsoby, jak situaci napravit a získat správnou výši kompenzace.
Jak se počítá odškodnění u pracovního úrazu
Výše odškodnění bolestného a trvalých následků za pracovní úraz se stanovuje podle nařízení vlády č. 276/2015 Sb., které zavádí bodový systém pro výpočet náhrad. Každé zranění je ohodnoceno určitým počtem bodů podle své závažnosti. Celkový počet bodů se následně násobí hodnotou jednoho bodu a tím se určí výše odškodnění.
Hodnota jednoho bodu pro rok 2025 je stanovena na 451,07 korun. Od roku 2023, kdy byla hodnota jednoho bodu stanovena na 393,06 korun, se každoročně tato částka upravuje podle vývoje průměrné mzdy za předchozí kalendářní rok.
Odškodnění na formulář
Poskytovatelem odškodnění je podle zákona zaměstnavatel. A každý zaměstnavatel má zákonnou povinnost být pojištěn pro případ odpovědnosti za pracovní úraz zaměstnance. Je tedy důležité si uvědomit, že tím, kdo v praxi skutečně poskytuje odškodnění po úrazu, je pojišťovna.
Pojišťovna zaměstnavatele tradičně stanovuje výši bolestného a trvalých následků prostřednictvím svých formulářů. Poškozený obdrží tento formulář a předá ho svému ošetřujícímu lékaři k vyplnění. Lékař následně posoudí rozsah zranění a vypíše počet bodů podle nařízení.
Avšak relativně často dochází k nesprávnému bodovému ohodnocení bolestného a trvalých následků, což může vést ke snížení odškodnění. Výpočet totiž provádí lékař, který obvykle nemá dostatek zkušeností s hodnocením újmy na zdraví.
Často se však setkáváme s chybami ve výpočtu, které zahrnují například nesprávné zařazení zranění, opomenutí komplikací při léčbě nebo úplné přehlédnutí méně závažných poranění. Tyto na první pohled drobné chyby mohou v některých případech výrazně ovlivnit konečnou výši odškodnění.
Revize a odškodnění prostřednictvím posudku
Alternativou k formuláři je lékařský znalecký posudek. Všem poškozeným proto doporučujeme, aby využili služeb specializovaného znalce a nechali si takový posudek zpracovat. Hodnocení nemajetkové újmy na zdraví je komplikované a znalci jsou v této oblasti proškoleni.
Poměrně často se nám stává, že se na nás obrátí poškozený s tím, že mu bylo nesprávně stanoveno odškodnění na formuláři. Pojišťovna tedy vyplatila nižší odškodnění, než na jaké má skutečně právo. Pokud není již odškodnění promlčeno nebo nebyla uzavřena dohoda o narovnání, pak lze většinou provést revizi a kontrolu odškodnění právě prostřednictvím znaleckého posudku.
Hledáte dobrého zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |