„Český startupový trh je významný, i když si to mnoho lidí neuvědomuje. Dává práci statisícům lidí, generuje nadprůměrné příjmy a má přímý dopad na veřejné rozpočty. Smart Market Report pomáhá tento dopad kvantifikovat a zasadit do kontextu celé ekonomiky,“ říká Filip Mikschik, zakladatel pracovního portál StartupJobs.
Jako startup se obecně pojmenovává podnikatelský subjekt, který stojí na inovativním přístupu a často využívá pokročilé technologie k rychlému růstu. Jeho budoucnost je ale zatížená velkým rizikem. V případě úspěchu má ovšem před sebou může mít obrovský potenciál růstu.
Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí |
Smart Market Report 2025, jehož výsledky redakce iDNES.cz k dispozici jako první, se zaměřujeme na firmy, které mají profil na pracovním portálu StartupJobs.cz.
Mzdy v horní desetině
V roce 2023, za nějž má report sesbíraná kompletní data, převyšovaly mzdy ve startupech tuzemský průměr o 23 tisíc korun. Průměrná měsíční odměna v tomto segmentu totiž už předloni překračovala bezmála 66 tisíc korun hrubého, zatímco celorepubliková hodnota se pohybovala kolem 43 tisíc. Na takovou úroveň výdělku v Česku nedosáhne devět z deseti zaměstnanců.
Celkový počet startupů v Česku mezi lety 2018 a 2023 dramaticky vzrostl, a to z 2,8 tisíce na 4,2 tisíce firem. Počet zaměstnanců v tomto segmentu se zvýšil z 110 na 160 tisíc. Autoři reportu spočítali, že v mladých firmách pracuje dvakrát víc lidí než ve finančním sektoru.
„Celková zaměstnanost ve startupech vzrostla za posledních pět let o více než dvě pětiny, zatímco v celé české ekonomice za stejné období ubylo 50 tisíc pracujících. Růst zaměstnanosti v segmentu startupů tak jednoznačně kontrastuje s vývojem na trhu práce jako celku,“ dodává Mikschik.
Česko i Evropa si musí vybrat, jestli vymění pohodlí za růst, říká miliardář Tomek![]() |
I tak ale zůstává startupové prostředí doménou spíše menších firem. Téměř dvě třetiny všech startupů mají méně než deset zaměstnanců. Nejrychleji rostla kategorie nejmenších firem do pěti zaměstnanců.
Opatrný kapitál
Startupy se zahraničním vlastníkem bývají v průměru více než dvakrát větší než ty české. Zatímco tuzemský startup zaměstnává v průměru 38 lidí, startup s mateřskou společností v zahraničí má v průměru 82 zaměstnanců.
V roce 2023 proběhlo v českém startupovém prostředí 97 investičních transakcí v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun. Proti rekordnímu roku 2022 to znamená pokles o 85 procent, což souvisí s absencí velkých investičních kol a globálním útlumem investiční aktivity.
„Pokles venture kapitálových investic ve světě v roce 2023 se promítl i do českého prostředí, nicméně startupům se i v těchto zhoršených podmínkách podařilo získat kapitál. To svědčí o jejich odolnosti a důvěře investorů v jejich dlouhodobý potenciál,“ komentuje Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.
Potřebujeme funkční akcie, zní ze startupů
Autoři reportu upozorňují, že se startupy postupně stávají výzvou i pro státní správu. Jejich specifické potřeby a dynamika budou čím dál častěji narážet na limity současného systému – ať už v oblasti regulací, pracovního práva, nebo daňových politik.
Podle startupů je potřeba přijmout změny, které umožní zavedení lepšího systému zaměstnaneckých akcií, investice penzijních fondů do venture kapitálu nebo rozvoj krajských inovačních center.
Bez pojistného a daň, až když přijdou peníze. Startupy chtějí změnu v akciích![]() |
„Česko musí co nejrychleji nastartovat podporu pro startupy a investory, aby nám už definitivně neujel vlak,“ uvedl Martin Jiránek předseda České startupové asociace.
Hledáte práci ve startupu nebo v zavedené firmě? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz |